Blog: Ardales meer dan de caminito del rey
Speciaal voor Spanje voor jou de blog caminito del rey, geschreven over Ardales en El Chorro, een gebied waar wij vele van onze activiteiten doen.
Ardales en El Chorro meer dan alleen de Caminito del Rey
Natuurgebied Desfiladero de los Gaitanes is het gebied waar de plaatsen Ardales en El Chorro toe behoren. Een geweldig mooi gebied met 3 grote stuwmeren en schitterende bergpartijen. Maar het is vooral bekend om de Caminito del Rey (koningswandeling)
Caminito del Rey.
Ardales ligt vlakbij de toeristische trekpleister van Andalusie, de Caminito del Rey. Deze koningswandeling wordt vanuit de gehele provincie met bussen vol bezocht door toeristen. Het is dan ook echt een prachtige wandeling van 7 km door een oude kloof langs/over de oude werkroute van dappere mannen die zich ooit al klettersteigend en via een tokkel naar en van hun werkplek begaven. Je kunt hier dan ook bijna niet omheen. Samen met een aantal gasten heb ook ik de wandeling gemaakt en inderdaad het uitzicht is adembenemend. De kloof met de “oude” brug eroverheen is erg indrukwekkend. Maar ergens vind ik het wel jammer dat het zo toeristisch is geworden. Je moeten maanden vooraf reserveren, een helm dragen voor… ik heb geen idee waarvoor eigenlijk en je loopt in groepjes door de kloof. Met als je wilt een lokale gids die in je oor tettert wat de geschiedenis is van de kloof (iets wat je ook kunt lezen op de vele info borden langs de route) Een foto van jou alleen is dus alleen te maken met veel kunst en vlieg werk. En ja het is perfect geregeld met een bus, die je weer terug naar de auto brengt en de veiligheid die gegarandeerd wordt door een hek langs de gehele kloof en beveiligingsmeneren die ervoor zorgen dat je toch echt alleen in de juiste route loopt. Blijft een prachtige plek, maar het avontuur is inmiddels wel behoorlijk weggenomen in deze eens gevaarlijkste trail van Zuid Europa.
Andere routes:
Dus op ontdekkingstocht gegaan, hikend en op de MTB, want dit prachtige natuurgebied, met rotsen, bos en water moet toch meer te bieden hebben dan alleen zijn trekpleisters? En wauw ja dat heeft het! Een aantal wandel/hike routes staan goed aangegeven en zijn zelfs deel van de Trans Andalusie, die door geheel Andalusie gaat. Op borden bij de start en met paaltjes gedurende de route (rood/wit, geel/wit of groen/wit) kun je een pracht route lopen. Rood/wit is deel van de GR route, geel en groen/wit zijn locale routes bijvoorbeeld naar een mooi punt. Je kunt natuurlijk ook afwijken van de routes en zelf op avontuur gaan. Zelf dit veel gedaan en yup dat heeft me menig blaar extra opgeleverd, omdat 15 km ineens 25 werd door het fout lopen.. door eigen schuld of doordat op maps me (digitale gids) een pad werd aangeven wat er toch echt niet mee was. Maar dit heeft me wel de mooiste nieuwe routes opgeleverd en de leukste momenten! Ik zou je dus ook aanraden om zelf op avontuur te gaan en als je dit spannend vind met iemand op avontuur te gaan die het gebied kent. Oja ook nog leuk om te weten misschien. In Nederland zijn alle wandelroutes goed te doen op de MTB. In dit gebied is dit net iets anders. Staat er op de kaart/bord aan begin van route dat het een gevorderde route is qua wandelen dan is het een zeeeeeeeeeeeer gevorderde route op de MTB.
Klimmen:
El Chorro is het klimparadijs voor menig gevorderd klimmer. Het is echt enorm! Je kunt op internet of bij het klimmershostel klimtopo’s krijgen. Er zijn verschillende area’s met namen als “las Frontales” met elk een heel aantal routes van oplopende gradaties verspreid over een heel groot gebied rondom El Chorro. Single pitch, multi pitch alles is aanwezig. Kijk wel heel goed op de topo of je bij de juiste zone bent, want anders start je wellicht aan een route met gradatie 6/7 terwijl jij dacht dat je op een viertje aan het klimmen was. (gradatie loopt op van 3 t/m 8 qua moeilijkheidsgraad, 3 is voor beginners naar 8 voor ver gevorderden). En ja ook ik liep hier tegen aan, want tja rotsen lijken nogal op elkaar en de naam van het gebied/route staan lang niet altijd leuk met bordje oid op de rots 😉 Verder is het goed om te weten dat je voor dit gebied wel je outdoor voorklim bewijs nodig hebt als je alleen met je partner wilt gaan klimmen. Heb je dit niet dan heb je een kliminstructeur nodig die je mee neemt naar een area, die de haken voor je in de muur bevestigd en de het benodigde materiaal meeneemt. Plus is ook wel handig wil je niet uren kwijt zijn om de juiste rots te vinden. Ook kun je hier de Via Ferrata volgen, de ijzerenweg of ook wel klettersteig genoemd. Iets toegankelijker dan rots klimmen, maar ook hiervoor geldt dat je met een instructeur op pad moet gaan die je het benodigde materiaal geeft.
Relaxen:
Ben je meer van het relaxen in en rondom het water dan is het zogenoemde meer van Ardales ook een zeer mooi plek. Dit bestaat eigenlijk uit 3 grote stuwmeren van Guadalhorce en alleen het uitzicht hierop is al miraculeus. Zoek de borden waarop staat aangegeven “el mirador” vanaf deze plekken heb je namelijk de mooiste uitzichten en hier staat dan ook vaak een bord voor toeristen met informatie over het gebied. Via de camping kun je voor 1 euro naar “isla bonita” Hier staan een aantal picknick tafels en barbecues. Verder is er de mogelijkheid om kano’s, sups en van die bootjes met een glijbaan erop te huren. Je hoeft hiervoor geen sportwonder te zijn btw, deze bootjes en sups zijn bijna onmogelijk om alleen om te krijgen, weet ik uit eigen ervaring, dus je hoeft niet ineens nat te worden. De ingang bij de camping en de ingang bij het restaurant “el mirador” naar het meer zijn “bijna” rolstoel/kinderwagen proof. Ze hebben hier namelijk een parkeerplek en wat breder pad naar beneden gemaakt. Het meer ligt namelijk een heel stuk lager dan de weg. Je kunt ook gratis bij het meer komen, maar dan moet je een van de vele smalle slingerpaadjes naar beneden. Doe je spullen in een rugzak en geef elkaar een handje en dan kom je ook goed beneden. En de ingang van de Caminito del Rey is nu ook nog via de parkeerplek van “el mirador” te bereiken. Ik schrijf nu nog want ze zijn al ongeveer 3 jaar bezig om een grote startplek/informatiecentrum/parkeerplek voor de caminito te maken. Het gaat natuurlijk wel op zijn Spaans dus wanneer dit af is, is voor niemand duidelijk. Oja voor culinaire hoofdstanden moet je niet bij El Mirador zijn, hier betaal je met name voor het uitzicht. Maar een bak koffie en wat lekkers is hier zeker aan te raden. Voor een veel rustiger en mijns inziens beter restaurant moet je aan de andere kant van de berg zijn, aan de kant van El Chorro, genaamd Rocabella. En ook dit ligt hoog in de bergen dus met een geweldig uitzicht.
Cultuur:
Naast de geschiedenis van de Caminito del Rey die breed toeristisch is uitgemeten kun je ook even cultuur snuiven nabij El Chorro. Midden in de bergen is namelijk de oud Christelijke enclave Bobastre. Al hoewel alleen de ruïnes hier nog van dan. Tijdens de romeinse tijd, toen Zuid Spanje onder moorse invloeden was, vluchtte een kleine groep de bergen in. Deze plek is met de auto/fiets of zelf wandelend vanaf El Chorro en Ardales te bereiken. Wanneer je wandelend of per MTB de plek wilt bekijken op de route, zou ik wederom voor een gids kiezen. De route is in principe aangegeven, maar wanneer je hier niet bekend bent, is de kans groot dat je Bobastra gaat missen als je wandelend of fietsend komt. Het gehavende entreehokje laat nog zien dat dit ooit druk bezocht werd. Toen ik er voor het eerst kwam, fietste ik het bijna voorbij. Grote plus is wel dat je niet op grote drukte stuit als je door de ruïnes loopt.
Het natuurgebied van Ardales en El Chorro biedt dus voor zowel de recreatieve als de gevorderde sporter heel veel mogelijkheden. En mocht je een gids zoeken voor een dagactiviteit of een pakket willen samenstellen met meerdere activiteiten evt. inclusief accommodatie Van Dam outdoor is een kundig/ervaren instructeur/gids die je zou kunnen benaderen. www.vandamoutdoor.nl
Grietje van der Meulen
0 Commentaren